Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Cortana, vaša virtuálna priateľka

Možno už ste o nej počuli. Možno, že ste sa s ňou už dokonca aj stretli, ale potom ste sa rýchlo rozlúčili, pretože ste nevedeli, čo od nej vlastne čakať. Možno vás láka s ňou spolupracovať, ale len matne tušíte, čo vie. Tak si ju predstavme. Toto je Cortana, vaša budúca hlasová asistentka, veľká pomoc a kamoška vo Windows 10.

Umíte anglicky?

To je totiž základný predpoklad, ako môžete Cortanu vôbec využívať. Zatiaľ funguje len na báze anglickej reči, takže sa s ňou bohužiaľ slovensky nedohodnete. V budúcnosti by sme sa však mali dočkať i slovenskej Cortany. Kedy, to sa však zatiaľ presne nevie.

Čo Cortana dovedie?

Už na úvod je potrebné povedať, že Cortana nie je len robot, ktorému zadávate príkazy. Je to virtuálna asistentka, ktorá vás neustále študuje a snaží sa na základe nadobudnutých poznatkov uľahčovať vašu prácu. Sleduje tak váš kalendár, e-maily, pozoruje vaše záujmy na internete, a podľa toho vám potom navrhuje relevantný obsah z internetu.

S kalendárom dokáže pracovať celkom obstojne, vytvára udalosti a pripomína vaše naplánované stretnutia. Vie zavolať niekomu na Skypu. Dokáže vytvoriť poznámky vo OneNote, spúšťa aplikácie, ktoré potrebujete, vyhľadá vám a spustí obľúbený song. Tiež dokáže dobre hľadať  na internete aj v mapách (verte, že je to naozaj často oveľa rýchlejší ako písať do vyhľadávacích políčok ručne). Vie vám povedať, kto vyhral futbal, alebo povedať kto namaľoval Monu Lisu, môžete si s ňou zahrať kvízy a je s ňou vlastne celkom sranda. A to nehovoríme o tom, že vie napodobniť dokonca aj zvuky niektorých zvierat. A ešte oveľa viac. Vyskúšajte a uvidíte.


TIP: Zaujíma vás, ako sa Cortana vyjadruje k niektorým vtipným pokusom? Mrknite na tento článok v angličtine s názvom 90 Questions Cortana Has Funny and Interesting Answers For.

 

Ako ju nastavíte vo svojom počítači?

Povedzme si teraz, ako nastaviť Cortanu vo vašom počítači so systémom Windows 10. Zo všetkého najskôr si musíte prepnúť na anglickú verziu systému. Kliknite na tlačidlo Štart, nájdite si Nastavenie a potom vyberte Čas a jazyk a hneď vzápätí Oblasť a jazyk. Vyberiete si Spojené štáty a v zozname jazykov zvolíte English. Nastavte ho ako predvolený a nechajte ho kliknutím stiahnuť a nainštalovať. V ponuke naľavo potom zvolíte Reč, nastavíte Angličtina (Spojené štáty) a vyberte mužský alebo ženský hlas. Reštartujte počítač.

Na hlavnom paneli si nájdite Cortana, spustite ju. Najprv jej povedzte, ako vás má oslovovať. Potom choďte do nastavenia a dajte kalibráciu na vašu výslovnosť. Prečítajte niekoľko viet, ktoré vám Cortana ponúkne a nechajte ju tak, nech si zvykne na vašu angličtinu. Kedykoľvek potom poviete "Hey Cortana", už spolu môžete veselo kooperovať. (Mali by ste potom na hlavnom paneli otvoriť obrazovku Cortana Home a v nastavení zapnúť, že na Hey Cortana môže vaše virtuálna pomocníčka reagovať.)

A ako si vedie Cortana v porovnaní s konkurenčnými asistentkami Siri z Applu a Google Now?

Podľa testovania, ktorý vykonal web http://applenovinky.cz/ si vraj všetky tri viedli veľmi obstojne. V teste sa zamerali na základné jednoduché príkazy, ako vyhľadávanie v mapách, alebo zaznamenávanie v kalendári apod. Občas sa stalo, že si niektorá z asistentiek urobila zo zadávajícícho trošku srandu a robila niečo iné. Cortana napríklad nastavila pripomienku v kalendári na každý deň sa opakujúcu udalosť a Google now (myslime si tiež, že je ženského pohlavia) začala miesto v kalendári hľadať na internete, keď mala zistiť, čo je na dnes naplánované. V porovnaní s týmito dvoma ale stále pokrivkáva Siri, ktorá je viditeľne pomalší.

Láka vás Cortana napriek tomu, že stále nie ste majiteľom Windows 10? Kúpte si tento softvér za zlomkovú cenu.

Pozn. Úvodný obrázok je použitý z https://www.software-deals.sk/windows-10/, ďalší z https://windows.gadgethacks.com.

 

 

Položka bola pridaná košíka

Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí