Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Je Windows 10 bezpečnejší ako staršie systémy?

Áno. Ako sme sa už zmieňovali v predošlých článkoch, Windows 10 je posledným systémom série Windows od spoločnosti Microsoft. Už sa teda nedočkáme Windows 11, ani Windows 22. Ako sa ale bude systém posúvať ďalej, prispôsobovať sa ďalším zmenám a novinkám a prekonávať ďalšie výzvy? Pomocou neustálych aktualizácií.

Práve vďaka týmto aktualizáciám má Windows 10 veľkú šancu stať sa najbezpečnejším systémom spoločnosti Microsoft na trhu. Schopnosťou adaptácie to ale nekončí. Predstavujeme vám arzenál bezpečnostných prvkov Windows 10, ktorý ochráni váš počítač pred potenciálnymi hrozbami.

Windows Defender

Základom systémovej ochrany je Windows Defender*, ktorý je spustený s prvým zapnutím hardvéru. Váš počítač chráni vyhľadávaním škodlivého softvéru. Windows Defender je vašim „strážnym anjelom“ – skúma každú akciu, ktorú ako užívateľ na počítači vykonáte. Pokiaľ sa napríklad snažíte stiahnuť, alebo spustiť podozrivý program, dostanete od programu upozornenie.

Súčasťou Windows Defender je Windows Firewall, ktorý kontroluje informácie, ktoré vaše zariadenie príma z internetu. Pomocou Firewall sú potom nebezpečné programy či stránky automaticky blokované.

*Ak si nainštalujete iný antivírusový program, Windows Defender sa automaticky deaktivuje.

Windows Hello

Novinkou vo Windows 10 je špeciálne prihlasovanie k zariadeniam, aplikáciám, službám či sieťam – Windows Hello. Ten pomocou Microsoft Passport využíva biometrické overenie vašej identity. Áno, doba prihlasovania pomocou tváre, otlačku prstov či dúhovky je tu! Presne týmito spôsobmi sa totiž môžete registrovať i vo Windows Hello.

Samozrejme je tu argument ohľadne výzoru. Ako postupovať a čo sa bude diať, ak zmením svoj výzor (nechám si narásť fúzy, alebo začnem nosiť okuliare)? To sa už nikdy nedostanem ku svojim údajom len preto, že ma systém nepozná? Nie je tomu tak. Registračné údaje vo Windows Hello je možné meniť (samozrejme len užívateľom samotným) a systém okrem toho rozpozná i vaše minulé údaje (tj. môžete si nechať narasť fúzy a vytvoriť novú registráciu, ale pokiaľ si ich opäť oholíte, systém vás tiež rozpozná ako svojho užívateľa), takže sa nie je čoho báť.

Windows Hello môžete, ale rozhodne nemusíte použiť. Pri prihlasovaní do Windows 10 je možné tiež použiť klasické heslo alebo kód PIN. Windows Hello je možné vypnúť v Nastavení.

Je Windows Hello dostupný už teraz?

Pokiaľ vlastníte zariadenie so senzormi pre snímanie tváre alebo čítačkou prstov, budú vám tieto funkcie vo Windows Hello dostupné už teraz. Na senzory očnej dúhovky si ale budeme musieť chvíľu počkať, dostupné by mali byť zanedlho.

Kde si môžem nastaviť, ako sa chcem prihlásiť?

Pokiaľ si chcete vybrať spôsob prihlásenia, alebo ho zmeniť, kliknite na ponuku Štart. Potom na Nastavenie > Účty > Možnosti prihlásenia.


Pozor: Mnoho ľudí sa v súvislosti s novým systémom Windows 10 bojí o svoje súkromie a únik dát. Čo sa ale týka Windows Hello, môžete si byť istý tým, že vaše dáta nikdy neopustia vaše zariadenie. Spoločnosť Microsoft síce dáta zbiera, ale jedná sa iba o informácie ak ide o  výberu vášho spôsobu prihlásenia, ale nie vaše osobné údaje.


 

Windows 10 Enterprise a Education

Device Guard*

Vo virtuálnom svete, kde každým dňom vzniká kvantum nových nebezpečných kódov a programov, existuje neustála potreba rýchlej adaptácie na nové druhy hrozieb. Staršie systémy Windows časom už nebudú i napriek veľkému počtu aktualizácií schopné sa brániť týmto novým útokom.

Device Guard v sebe kombinuje firemný hardvér a funkciu softvérovej bezpečnosti takým spôsobom, že je systém i počítač celkom neprístupný nedôveryhodným aplikáciám (pokiaľ aplikácia nie je dôveryhodná, systém jednoducho jej spustenie nedovolí).

Credential Guard*

Credential Guard ide ruka v ruke s Device Guard. Tu ide o sofistikovaný systém uložiť poverenia mimo hardvér vášho počítača. Staršie systémy Windows umožňovali držanie poverenia v rámci hardvéru. Zvyšovalo sa tým ale riziko, že sa k nim dostanú hackeri a poverenie využijú pre prístup do celej siete počítačov.

Credential Guard drží poverenie mimo váš hardvér, vo virtuálnej zložke. Týmto spôsobom je nebezpečným programom zamedzený prístup k týmto povereniam a tak je chránený nie len váš počítač, ale i celá sieť.

*tieto funkcie sú dostupné len vo Windows 10 Enterprise a Windows 10 Education


Windows 10 má obrovský potenciál stať sa najlepším a najefektívnejším systémom spoločnosti Microsoft. Bezpečnostné opatrenia sa budú neustále vylepšovať vďaka neustálym aktualizáciám, ktoré sa budú uskutočňovať automaticky. Nemusíte sa teda báť, že vaše dáta uniknú do sveta, alebo že vám niekto počítač hackne.

Chcete skúsiť Windows 10? Môžete ho mať zadarmo! Stačí si u nás objednať Windows 7 a potom upgradovať na nový systém!

Položka bola pridaná košíka

Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí