Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Jesenné novinky zo sveta Windows 10

Systém Windows 10 už je chvíľu medzi nami a my prinášame najčerstvejšie informácie, ako si celkovo vedie a ako obstál medzi užívateľmi. Ak stále váhate, či sa upgrade na Windows 10 oplatí alebo nie? Posúďte sami.

Od svojho spustenia do éteru trhá Windows 10 rekordy. Upgrade prebehol na viacej ako 110 miliónoch zariadení, a tým sa tak Windows 10 stal najrýchlejšie prijatým operačným systémom v histórii Microsoftu, ktorý poráža i Windows 7. Samotný nákup balíčku Windows 10 Enterprise tiež nezaháľa, predalo sa ho už cez 1,5 miliónov kusov.

Windows 10 predstihol svojich predchodcov

Ciele Windows 10 sú jasné – napraviť si svoju reputáciu po nepodarených “osmičkách” a zjednotiť systém pre niekoľko typov zariadení. A to sa mu iste podarilo. Microsoft je vo svojom obore profesionál a snaží sa neustále Windows 10 aktualizovať a vylepšovať.

Upgrade zdarma z Windows 7

K výhodám, ktoré si používatelia Windows 10 pochvaľujú, sa určite môže radiť navrátenie tradičnej ponuky Štart, ako tomu bolo vo Windows 7, navyše obohatenú o individuálne vloženie dlaždíc s aplikáciami. Osvedčil sa i nový internetový prehliadač Edge, čiže vylepšený Internet Explorer, ktorý má rozšírenú vyhľadávaciu funkciu a je omnoho rýchlejší.

Ďalšie funkcie, ktoré používatelia uvítali:

 • Prehrávače hudby a videa sa dostali na vyššiu úroveň, stále im však chýba práca s externými titulkami.
 • Vylepšené zabezpečenie počítača pomocou biometrických technológií, Windows 10 vie rozpoznať tvár používateľa a automaticky ho prihlásiť, podporované sú i čítačky otlačkov prstov alebo dúhovky.
 • Okrem tradičného hesla je možné použiť i PIN, ktorý slúži k prihláseniu ku konkrétnemu počítaču, takže ho nemôžu zneužiť hackeri, aby sa dostali k vášmu užívateľskému účtu Microsoft.
 • Centrum notifikácii, kde nájdete všetky dôležité informácie o systéme i aplikáciách na jednom mieste.
 • Integrace s OneDrivem – cloudové úložiško je integrované do Windows 10.

Novembrové novinky

Jeseň sa nesie v duchu prvej veľkej aktualizácie s kódovým označením Threshold 2, ktorá prichádza s novými funkciami:

 • integrácia komunikátoru Skype v rámci troch aplikácii: Messaging, Phone a Skype Video
 • možnosť inštalácie aplikácii na pamäťovú kartu
 • farebné záhlavie okien
 • synchronizácia obľúbených položiek v Microsoft Edge
 • vylepšená práca na tablete s aplikáciami v multitaskingu
 • odosielanie SMS správ pomocou digitálnej asistentky Cortany (netýka sa SR, Cortana zatiaľ nekomunikuje v slovenskom jazyku)
 • výrazné uľahčenie inštalácie v podobe produktového čísla

Ďalšou novinkou, ktorú iste uvítajú milovníci hier je prepojenie Windows 10 s Xbox One, ktoré je oficiálne naplánované na november. S updatom na desiny bude užívateľom Xbox One umožnená spätná kompatibilita s hrami pre Xbox 360, odhalí sa 100 hier (pôvodne pre Xbox 360), ktoré sa budú môcť hrať i na novej verzii.

Chybičky sa občas prihodia

Po júlovom nástupe sa objavila i rada nedostatkov a niektoré sľubované funkcie chýbali. Napríklad samotná inštalácia Windows 10 sa neobišla bez chýb. Odpoveď na sťažnosti užívateľov, ktorým proces aktivácie pripadal príliš komplikovaný, bolo navrátenie Microsoftu k produktovému kľúču. Ten by mal redukovať počet problémov so zmenou hardwarové konfigurácie, ktorá stojí práve za neľahkým a neúplným upgradom. Použitie produktového kľúča je zatiaľ umožnené len testovacej komunite. Pri čistej inštalácii zakúpeného Windows 10 stačí zadať len produktový kľúč z Windows 7 alebo Windows 8.1 a celý proces by mal prebiehať bez väčších problémov.

Ďalšou negatívnou správou, ktorá internetom koluje je, že nás systém sleduje a získava tak tie najsúkromnejšie informácie, ktoré následne posiela do centrály. Do nedávna správa nebola potvrdená ani vyvrátená. Teraz sa však Microsoft konečne ozval a s reakciou prišiel samotný viceprezident pre skupinu Windows and Devices – Terry Myerson. Snažil sa objasniť, aké dáta vlastne Windows 10 zbiera.

Stručne povedané, dáta je možné rozdeliť do dvoch skupín na perzonalizačné a prevádzkové. Perzonalizačné dáta naozaj zbierajú informácie o našej činnosti na počítači, ale ich zber je možné pre jednotlivé funkcie systému deaktivovať. Prevádzkové dáta už tak ľahko vypnúť nie je možné, dajú sa len obmedziť. Súčasťou týchto dát sú identifikační údaje, avšak nie vašej osoby, ale vášho počítača.

Prečo Microsoft tieto dáta zbiera? Dôvodom je podľa Myersona, potreba, aby Windows 10 fungoval ako hodinky. To znamená, je nutné, aby spoločnosť Microsoft mala prehľad o všetkých prípadných chybách a bola schopná systém v okamžiku opraviť. Stále ale vo vzduchu visí otázka, čo keď Microsoft skutočne posiela i niečo nad rámec povolenej legislatívy. Odpoveď sa k nám smrteľníkom asi len tak nedostane, môžeme o nej i naďalej len špekulovať.

Vedeli ste, že i keď ste si neaktualizovali Windows 10,  zmizne z priestoru na disku vášho počítača niekoľko gigabajtov? Nedeste sa. Microsoft dopredu nastavil, že pri automatickej aktualizácii sa Windows 10 čiastočne stiahne a uberie vám tak cca 3,5–6 GB pamäte. Dôvodom môže byť rýchlejší upgrade, ku ktorému sa – jak Microsoft predpokladá – skôr či neskôr dostanete.

Ako hodnotia upgrade užívatelia?

„Jednoduchá a rýchla inštalácia.“

„Počítač bol updatovaný behom 25 minút.“

„Na starom počítači sa mi po reštartovaní objavila čierna obrazovka, na laptope prechod bezproblémový.“

Podtrhnuté a sčítané: Windows 10 sa zdá byť dobrou voľbou. Tím Microsoft si svojich užívateľov naozaj rozmaznáva. Od svojho spustenia nás neustále prekvapuje. Venuje sa naplno opravám nedostatkov, novým aktualizáciám a prepojením s ďalšími zariadeniami. Tak nezaháľajte ani vy, a tiež na Windows 10 prejdite!

Kúpte Windows 7 a urobte bezplatný upgrade na Windows 10.

Položka bola pridaná košíka

Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí