Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Slovensko zaplavujú predajcovia s falzifikátmi, pozor na veľmi lacné ponuky!

Chystáte sa kúpiť si originálny Windows od Microsoft alebo už systém vlastníte a zdá sa vám podozrivý? Ako zistiť, či je produkt skutočne licencovanou verziou Windows alebo len falzifikátom? Prečo nekupovať Windows na aukčných portáloch?  A prečo je vlastne nelegálna kópia Windows taká zlá?

Hneď na začiatok je nutné všetkých čitateľov informovať, že samotný kód na falzifikátu je možné aktivovať, zákazník tak nemá možnosť akokoľvek overiť, že nejde o originál, sledujte preto niekoľko dôležitých rád, ako odhaliť, či nemáte zakúpený len bezcenný falzifikát, ktorý výrobca časom zablokuje .

Windows z aukčného portálu lacnejšie než 30 EUR? Radšej nie.

Napriek snahe čeliť softvérovému pirátstvu* a upozorňovať na negatívne dôsledky používania nelegálnej kópie Windows, sa na internete stále nachádza hromada obchodov, ktoré ponúkajú falzifikované verzie týchto systémov.

Softvérové pirátstvo a predaj nelegálnych verzií systému na aukčných portáloch sa aj naďalej držia nad hladinou, pretože užívatelia nemajú dostatok informácií o tom, prečo je vlastníctvo nelegálnej verzie vlastne škodlivé.

Je čas to zmeniť.

Spoločnosť Software Deals začala robiť kontrolné nákupy na aukčných portáloch. Tieto testovacie objednávky potvrdili, že sa jedná o prodaj nelegálnych verzií Windows. Software Deals preto začal spolupracovať s Políciou Českej republiky a riešiť problém súdnou cestou. Bohužiaľ napriek častým upozorneniam dochádza aj naďalej k predaju týchto produktov.

Kladiete si otázku, ako zistiť, že vlastníte nelegálnu kópiu Windows? Ako tomu vlastne predísť?

*Pojmom softvérové pirátstvo sa  jednoducho označuje akt nelegálneho používania, kopírovania alebo rozširovania softvéru bez toho, aby daná osoba konkrétny softvér alebo licenciu k nemu vlastnila.

Na čo si pri nákupe Windows dávať pozor?

Kto vám systém predáva? Je na trhu dlho? Alebo to len vyzerá ako skvelá ponuka?

Prvým aspektom, ktorý by ste ako zákazník mali vziať do úvahy, je zdroj, odkiaľ softvér prichádza.

Najnebezpečnejším zdrojom je samotný internet. Výrazne preto neodporúčame sťahovanie Windows z webu, či nákup na pofidérnych aukčných portáloch. Pokiaľ vás podobne pokúša nákup softvéru na kamennej predajni alebo pouličnom stánku, zbystrite svoju pozornosť. Toto všetko sú totiž miesta s vysokou šancou výskytu nelegálnych kópií.

Ak ste si naše rady vzali k srdcu a chcete používať legálny Windows s licenciou, odporúčame tento kúpiť buď priamo od spoločnosti Microsoft (čo ale môže byť finančne náročné) alebo sa obrátiť na obchod overený Microsoftom pre predaj Windows.

Našli ste štítok?

Pri nákupe softvéru sa vždy uistite, že je produkt označený originálnym štítkom Microsoft Windows (viď Obr. 1). Všetky originálne softvéry sú totiž označené hologramom a prichádzajú s certifikátom autenticity (Certifiate of Authenticity, COA).

Samozrejme, softvérové pirátstvo dnes dokáže tieto štítky vierohodne kopírovať, takže nie je vhodné sa pri nákupe spoliehať len na tento aspekt. Je ale vhodné tieto štítky spoľahlivo kontrolovať. Na ukážkach (Obr. 1) je jasne vidieť znaky falzifikovaného štítku nelegálnej verzie.

 

Originálny vs. falzifikovaný štítok

  • Dôležité je pozorovať najmä kvalitu mikrotextu a viditeľnú potlač Product Key na falzifikáte (druhý  štítok), ktorý je vo veľmi zlej kvalite (navyše je možné ho prstom rozmazať).
  • Ďalším dobrým vodítkom je označenie certifikátu, ktorý má nápis "OEM Software" (druhý štítok), pretože X16-96076 s uvedenou potlačou Microsoft nikdy nevyrobil.
  • PureHore – Na originálnom štítku prechádza bezpečnostný prúžok na ľavej strane certifikátom podobne ako u bankoviek (prvý štítok). Prúžok pri priechode svetlom mení namodralú farbu na hnedú. V prípade falzifikátu síce prúžok tiež prechádza certifikátem, ale je možné ho jednoduchým spôsobom posunúť a dokonca vytiahnuť z certifikátu. Následne zostáva viditeľná drážka, kde vidieť, že prúžok bol dodatočne dolepený. Falzifikát pri priechode svetlom mení odtieň z modrej na sivú.

 

Aktualizované 2016: najnovšie falzifikáty už skoro nerozoznáte od originálu!

  • Hlavným znakom originálu zostáva kvalita mikrotextu!
  • Originál má v modrom a žltom pozadí "obrázky" (ikony Windows, logo Microsoft Explorer, ľudskú tvár, plocha Windows), falzifikát (druhý štítok) len rozmazané fľaky blízko sa podobajúce obrázkom na origináli.
  • Logo Microsoft má falzifikát (druhý štítok) vertikálne napísané, originál má logo Microsoft skosené.
  • Na falzifikátu je kvalita natisknutého Product key zlá a nie je používaný hĺbkotlač, pri zvýšenej vlhkosti možno vidieť odtlačok atramentu, napr. na prstoch.
  • Samotný aktivačný kód na falzifikátu je možný aktivovať, takže konečný používateľ nemá možnosť akokoľvek overiť, že nejde o originálny kľúč.

 

 

Zistili ste, že máte doma nelegálne verziu? Alebo len neviete?

Môžete sa obrátiť na nás! Pre kontrolu stačí zaslať kvalitný scan štítku na náš e-mail. Nezabudnite ale zakryť Product Key z bezpečnostných dôvodov.

Poznámka: Štítok nie je licenciou. Ide len o identifikačnú známku pravosti produktu spoločnosti Microsoft.

Pravidelné aktualizácie

Originálny softvér Windows od spoločnosti Microsoft ponúka automatické pravidelné aktualizácie systému a jeho bezpečnosti. Pokiaľ váš softvér a jeho bezpečnosť nebudú pravidelne vylepšované vďaka týmto aktulizáciám, zvyšuje sa riziko napadnutia vírusom. Pokiaľ neregistrujete automatické aktualizácie systému (napríklad pri zapínaní a vypínaní systému), stali ste sa zrejme obeťou softvérového pirátstva.

Nenechajte sa oklamať

Predaj operačného systému Windows na internete je v poriadku len v prípade, že ide o legálnu verziu s licenciou. To sa ale bohužiaľ často nedeje. Aukčné portály naďalej lákajú užívateľov na nízke ceny falzifikovaných softvérov. Preto si preverujte pravosť produktov, ktoré predávajú.

Spoločnosť Software Deals je overeným predajcom originálnych softvérov a licencií. Pokiaľ ste sa stali obeťou softvérového pirátstva, máte právo sa obrátiť na Políciu Slovenskej republiky.

Chcete legálnu kópiu operačného systému Windows s legálnou licenciou? Obráťte sa na nás!

Položka bola pridaná košíka

Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí