Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Windows 10 - špeh, alebo pomocník?

Téle a métron vo Windows 10

Najnovšia verzia Windows s číslom 10 prináša mnoho zmien. Jednou z nich je odosielanie väčšieho počtu dát, než tomu bolo doposiaľ. Okrem adjektív, ako rozšírené, pokrokové, intuitívne a pod., sa stretneme v spojení s Windows 10 aj s niektorými označeniami, ktoré fungujú skôr ako prirovnanie. Sú to napríklad slová ako špeh, sliedič, narušiteľ súkromia atď. Prečo sa to deje? Práve kvôli tele (vzdialený) a Metron (meranie) - telemetrii.

 

Telemetrie je pojem, ktorý označuje vzdialené merania toho, ako si užívatelia počínajú s nejakou aplikáciou alebo systémom. Hlavným dôvodom, prečo telemetrie existuje, je zbieranie dát a zisťovanie chýb. Vďaka tomu sa potom dá chybám vyvarovať a ony aplikácie alebo systémy sa môžu vylepšovať. Využíva sa jej tak v kozmonautike, meteorológii alebo ekológii, tak aj v informačných technológiách.

 

Ľudia sú bdelí

A tiež prirodzene nedôverčiví, a tak sa niektorí domnievajú, že telemetrie je nástroj Microsoftu k tomu, aby sa o svojich užívateľoch dozvedel čo najviac súkromných informácií a tie potom nejakým spôsobom zneužíval.

Je možno dobré vedieť, že správy o chybách sa posielali aj dávno pred Windows 10. V súčasnej "cloudové dobe" je v spoločnosti však zrejmá väčšia obozretnosť.

 

Stupne telemetrie

Zbieranie dát z vášho prístroja sa podľa objemu informácií radí do niekoľkých kategórií. Telemetria vo Windows 10 má teda 4 úrovne. Od úrovne 0, kedy je zber diagnostických dát zakázaný, až po úroveň 3, kedy váš počítač hlási Microsoftu chyby, posiela mu navyše výpis informácií o vašom kolapsu v systéme a softvéroví inžinieri môžu tento problém z diaľky opravovať. Stupeň 1 a 2 sú logicky niečo medzi tým. Ak sa cítite akokoľvek ohrození, môžete sa pohrať so základným nastavením vášho súkromia treba podľa tohto návodu.  

 

Chcete byť vo fáze 0?

A neposielať žiadne dáta Microsoftu? Ak sa nechcete zaoberať nastavovaním vlastného nastavenia, vo Windows 10 existuje telemetrické služba zvaná DiagTrack (Diagnostics Tracking Service), ktorú môžete zakázať. Chcete vedieť ako na to? Podľa britského serveru Bitterwallet stačí vraj stlačiť kombináciu klávesov Win + R. Vyskočí okno, kam napíšete services.msc. Po stlačení klávesy Enter nájdite v zozname, ktorý sa vám ukáže, položku s názvom Prepojená užívateľská prostredia a telemetrie (alebo Connected User Experiences and Telemetry). Pokiaľ na ňu dvakrát kliknete, objaví sa vám možnosť zastaviť. V rovnakom okne je ešte potrebné nastaviť zákaz v ponuke typ spúšťania. Zavŕšite to kliknutím na OK.

 

 

 

 

Položka bola pridaná košíka

Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí