Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Ako na domácu skupinu

Každý raz za čas narazí na problém zdieľania dokumentov a často nám zložité kopírovanie a presúvanie robí viac škody ako úžitku. Dnes si preto predstavíme zdieľanie informácií, dokumentov i tlačiarní v rámci tzv. domácej skupiny. Čo to teda tá domáca skupina je? Ide tu vlastne o sieť vzájomne prepojených počítačov, ktorá umožňuje jednoduché zdieľanie dopredu určených súborov a tlačiarní.

Ako na to: Vytvorenie domácej skupiny

Pokiaľ chcete vytvoriť domácu skupinu, kliknite na Štart, a potom na Ovládacie panely.

Nasledovne vyberte možnosť Sieť a internet, a potom už uvidíte možnosť Domáca skupina.

Pokiaľ domácu skupinu ešte vytvorenú nemáte, uvidíte v dolnej časti dialógového okna možnosť Vytvoriť domácu skupinu. Kliknite a nasledovne si vyberte, ktoré súbory by ste radi zdieľali s ostatnými. Súbory alebo zložky, ktoré zdielať nechcete, samozrejme nezaškrtávajte.

Tlačidlo Ďalší vás privedie do dialógového okna, kde sa vám postupne vygeneruje heslo. Toto heslo je potrebné zadať, keď sa ostatné počítače budú chcieť pripojiť do domácej skupiny. Heslo si kľudne zapíšte, ale je možné si ho neskoršie zobraziť, takže ho tu vždy nájdete (ukážeme si, ako).

V rámci zdieľaných dokumentov v domácej skupine je tiež možné nastaviť dátový prúd (streaming) do rôznych mobilných zariadení napojených do skupiny. Ak si napríklad vaša rodina chce púšťať hudbu z vášho počítača (samozrejme len ak je súbor s hudbou zdieľanou skupinou), jednoducho si vo svojom prehrávači nájde príslušný súbor a spustí stream.

Nastavenie hesla a zdieľaných zložiek

Ako to už s generovanými heslami býva, väčšinou ide o sled čísiel a písmen s rôznou veľkosťou. Takže je pochopiteľné, že sa ťažko pamätajú. Pri tvorbe domácej skupiny (ale i kedykoľvek potom) je ale možné vygenerované heslo zmeniť na svoje vlastné. Ukážeme vám, ako na to.

Po vytvorení domácej skupiny vidíte dialógové okno s možnosťami zmien v nastavení. Okno je rozdelené do troch častí, pričom najspodnejšie sa volá Ďalšie akcie pre domácu skupinu. Tu nájdete možnosť Zmeniť heslo.

Po kliknutí sa vám nielen zobrazí vaše heslo (a teda sa k nemu kedykoľvek dostanete, aj keď ste si ho pôvodne nezapísali), ale môžete ho i zmeniť. Po zadaní nového hesla jednoducho kliknite na Ďalší a potom Dokončiť.

Hotovo!

Zdieľanie tlačiarne

Asi najdôležitejším prvkom domácej skupiny je zdieľanie tlačiarne. Tu je potreba povedať, že je možné zdielať len tlačiarne pripojené pomocou káblu USB k jednému z počítačov. Najjednoduchším spôsobom zdieľania tlačiarní je zaškrtnutie políčka Tlačiarne pri výbere súborov, ktoré chcete zdielať.

Ruční pripojenie k tlačiarni

V počítači, ku ktorému je tlačiareň fyzicky pripojená, kliknite na tlačidlo Štart. Kliknite na príkaz Ovládacie panely, do vyhľadávacieho poľa zadajte text "domáca skupina" a potom kliknite na položku Domáca skupina.

Overte, či je zaškrtnuté políčko Tlačiarne.

Prejdite k počítaču, z ktorého chcete tlačiť.

Otvorte okno Domáca skupina – kliknite na tlačidlo Štart, potom na príkaz Ovládacie panely. Do vyhľadávacieho poľa opäť zadajte text "domáca skupina" a potom kliknite na položku Domáca skupina.

Kliknite na položku Inštalovať tlačiareň.

Pokiaľ ešte nemáte pre tlačiareň nainštalovaný ovládač, kliknite v dialógovom okne, ktoré sa zobrazí, na položku Inštalovať ovládač.

*Videá a obrázky sú z české prostredia Windows

Položka bola pridaná košíka

Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí