Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Ako na defragmentáciu disku

Zbytočnou chybou, ktorú niektorí neskúsení používatelia robia, je okamžitá reinštalácia systému alebo nákup nového hardvéru, keď sa im zdá ich počítač už príliš pomalý. My sa dnes pozrieme pod pokrievku nástroja, ktorý dokáže zefektívniť vyhľadávanie dát na disku a zrýchliť tak celkový chod počítača. Ďalšími tipmi na zrýchlenie počítača sa zaoberá článok Zrýchlite si systém, ktorý vám poradí niektoré základné techniky, vďaka ktorým si môžete zaistiť vyššiu plynulosť a rýchlejšie reakcie systému.


Čo znamená „defragmentovať“

Defragmentácia disku je konsolidácia fragmentovaných dát vo zväzku, ktoré majú za cieľ zefektívnenie hľadania súborov na pevnom disku. K fragmentácii dát dochádza pri ukladaní, zmenách a odstraňovaní súborov, keď sa zmeny súborov ukladajú na inom mieste zväzku ako pôvodný súbor. Tým dochádza k rozptýleniu dát a počítač tak musí vyhľadávať v rôznych umiestneniach disku a chod počítača sa spomaľuje. Vďaka defragmentácii dát sa fragmentované dáta spoja v jeden celok, ktorý je ľahšie a rýchlejšie nájditeľný.


Windows XP vs. Windows 7

S verziou Windows 7 prišla možnosť plánovanej defragmentácie, teda automatizovanej defragmentácie v určenú dobu a frekvenciu, ktorú je možné ručne nastaviť podľa priorít používateľa. Verzia Windows XP bohužiaľ plánovanú defragmentáciu neponúka a je preto treba na ňu myslieť a najmenej raz za štvrťrok ju ručne vykonať.


Ako spustiť defragmentáciu

Defragmentáciu disku spustíte vo Windows XP tak, že si rozkliknite ponuku Štart, kliknite na tlačidlo „Spustiť“ a do vyhľadávacieho poľa vpíšete text „Defragmentácia disku“. Vo Windows 7 môžete text vpísať už do pripraveného vyhľadávacieho poľa a spustiť aplikáciu z výsledkov hľadania. Akonáhle máte aplikáciu spustenú, vyberte disk, ktorý chcete analyzovať (zistiť, či defragmentáciu potrebuje) a kliknite na tlačidlo „Analyzovať“. Analýza disku môže trvať v rádoch niekoľko sekúnd i minút v závislosti na veľkosti a rýchlosti pevného disku. Pokiaľ sa ukáže, že disk potrebuje defragmentáciu, kliknite na tlačidlo „Defragmentovať“. Defragmentácia môže trvať i niekoľko hodín, je preto vhodné ju spustiť napríklad cez noc, i keď je v priebehu defragmentácie dovolené pokračovať v práci na počítači. Ak potrebujete počítač vypnúť, jednoducho defragmentáciu pozastavte a nabudúce v nej môžete pokračovať.


  

Ako zmeniť plán automatickej defragmentácie

Ako bolo už spomínané vyššie, v prípade verzie Windows 7 je možné nakonfigurovať plán automatickej defragmentácie tak, aby čo najviac vyhovoval vašim potrebám. Konfiguráciu plánu vykonáte na vstupnej strane aplikácie, ktorú je možné vidieť na screenshotu vpravo hore nad týmto odstavcom. Tu kliknite na tlačidlo „Konfigurovať plán“, kde zvolíte frekvenciu, s akou sa bude defragmentácia vykonávať, ďalej dátum a čas, v ktorom sa bude spúšťať a nakoniec určíte disky, ktoré chcete priebežne defragmentovať.


Pokročilé nástroje pre defragmentáciu

Existuje mnoho nástrojov pre defragmentáciu disku, ktoré ponúkajú pokročilé funkcie, z ktorých zmienime predovšetkým veľmi obľúbený nástroj Defraggler, ktorý oproti štandardnému nástroju „Defragmentácie disku“ ponúka napr. analýzu a defragmentáciu len jednotlivých zložiek či súborov, alebo možnosť prenášať aplikáciu na USB pamätiach a externých diskoch.

 

Ďalšie tipy pre zvýšenie výkonu počítača, nájdete v článku Zrýchlite si systém

Položka bola pridaná košíka

Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí