Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Softvérové licencie a ich typy

Licencia na softvér poskytuje zákonné právo inštalovať, používať, zobrazovať, spúšťať alebo inak pracovať so špecifickým softvérom. Niekedy potrebujete licenciu pre každý počítač zvlášť, na ktorom je softvér nainštalovaný. Licencia pokrýva rôzne práva. Napríklad právo na downgrade alebo špecifikuje, či je licencia trvalá (bez dátumu expirácie) alebo nie je trvalá (dočasná s konkrétnym dátumom ukončenia).

Pre každý softvérový program spoločnosti Microsoft, ktorý používate, potrebujete licenciu. Microsoft ponúka širokú škálu možností licencovania na uspokojenie rôznych potrieb zákazníkov. Licenčné podmienky pre každý typ licencie sa líšia, rovnako ako cena - obe závisia od typu zakúpenej licencie.

Aké sú najbežnejšie typy licencií?

Každý typ licencie je vhodný pre rôznych používateľov. Napríklad OEM a Retail licencie sú určené pre bežných užívateľov, zatiaľ čo Volume licencie sú vhodné pre podniky a väčšie organizácie.

Prehľad všetkých typov licencií


*1
FPP - Full Packaged Product
*2 RDS - Remote Desktop Services
*3 VAMT - Volume Activation Management Tool
*4 MAK - Multiple Activation Key; KMS - Key Management Services

 

OEM

Z anglického Original Equipment Manufacturer. Tento typ licencie sa nadobúda pri zakúpení počítača, notebooku alebo iného zariadenia z e-shopu, kameného obchodu alebo priamo od spoločností ako HP, Dell a je dodávaný s už nainštalovaným operačným systémom alebo aplikáciami spoločnosti Microsoft. Cena tejto licencie operačného systému / aplikácie sa započítava do konečnej ceny zakúpeného produktu.

Prenositeľnosť

Prenositeľná / prevoditeľná licencia = ak licenciu deaktivujete (odoberiete) z pôvodného zariadenia, je možné ju aktivovať na inom.

Právna poznámka: Ďalší predaj softvérových licencií (vrátane OEM) je v rámci Európskej únie úplne legálny. Podľa Európskeho práva "autor softvéru nemôže brániť ďalšiemu predaju svojich používaných licencií " a "aj keď licenčná zmluva zakazuje ďalší prevod, autor už nemôže brániť ďalšiemu predaju tejto kópie ."Rozsudok Súdneho dvora EÚ v spore: Case C-128/11 UsedSoft GmbH v Oracle International Corp

Aktivácia druhotnej* licencie

Aktivácia online je najjednoduchšia možnosť, ale niekedy je pri produktoch Windows 10 a Office potreba vykonať telefonickú aktiváciu. V takom prípade kontaktujte našu zákaznícku podporu (e-mail: info@software-deals.sk, telefón: 48/230 46 24) a radi vám s telefonickou aktiváciou pomôžeme.

*prebytočná licencia, ktorá mala iného majiteľa, ale už sa nepoužíva a tak môže slúžiť niekomu ďalšiemu

 

Retail/FPP

FPP z anglického Full Packaged Product, ktorý sa bežnejšie nazýva Retail, je pravdepodobne najjednoduchší typ licencií spoločnosti Microsoft. Zakúpite si vašu licenciu online alebo v obchode a je vaša navždy (používané pre Windows alebo Office hlavne v minulosti). Licencia môže byť nainštalovaná, reinštalovaná alebo odinštalovaná neobmedzene veľa krát, pokiaľ ju používate iba na jednom zariadení naraz.

Prenositeľnosť

Prenositeľná medzi zariadeniami = ak licenciu deaktivujete (odoberiete) z pôvodného zariadenia, je možné ju aktivovať na inom.

Právna poznámka: Ďalší predaj softvérových licencií (vrátane OEM) je v rámci Európskej únie úplne legálny. Podľa Európskeho práva "autor softvéru nemôže brániť ďalšiemu predaju svojich používaných licencií" a "aj keď licenčná zmluva zakazuje ďalší prevod, autor už nemôže brániť ďalšiemu predaju tejto kópie." - Rozsudok Súdneho dvora EÚ v spore: Case C-128/11 UsedSoft GmbH v Oracle International Corp

Aktivácia druhotnej* licencie

Aktivácia online je najjednoduchšia možnosť, ale niekedy je pri produktoch Windows 10 a Office potreba vykonať telefonickú aktiváciu. V takom prípade kontaktujte našu zákaznícku podporu (e-mail: info@software-deals.sk, telefón: 48/230 46 24) a radi vám s telefonickou aktiváciou pomôžeme.

*prebytočná licencia, ktorá mala iného majiteľa, ale už sa nepoužíva a tak môže slúžiť niekomu ďalšiemu

 

Volume licencie

Tento typ licencovania je najvhodnejší pre firmy a organizácie, ktoré vyžadujú nákup väčšieho počtu softvérových licencií bez potreby sprievodných fyzických položiek, ako sú napr. disky CD / DVD, používateľská príručka alebo krabica. Nákup Volume licencie znižuje náklady na tieto položky a znižuje cenu za inštaláciu, pretože softvér môže byť súčasne použitý na viacerých počítačoch v rámci firmy. Volume licencovanie poskytuje väčšiu flexibilitu a správu a vďaka nástroji VAMT (Volume Activation Management Tool) môžu byť licencie aktivované na veľkom množstve zariadení naraz.

Prenositeľnosť

Prenositeľná / prevoditeľná licencia = ak licenciu deaktivujete (odoberiete) z pôvodného zariadenia, je možné ju aktivovať na inom.

Právna poznámka: Ďalší predaj softvérových licencií (vrátane OEM) je v rámci Európskej únie úplne legálny. Podľa Európskeho práva "autor softvéru nemôže brániť ďalšiemu predaju svojich používaných licencií " a "aj keď licenčná zmluva zakazuje ďalší prevod, autor už nemôže brániť ďalšiemu predaju tejto kópie."

Z rozsudku Súdneho dvora EÚ vo veci CJEU's judgement on the usedSoft/Oracle dispute vyplýva, že princíp "vyčerpania práva na kontrolu ďalšieho predaja" sa vzťahuje na každý program, ktorý bol komerčne kúpený. Nie je dôležité, či sa jednotlivé programy predávajú ako súčasť Volume licenčnej zmluvy, alebo nie. Vyšší okresný súd vo Frankfurte dospel k rovnakému záveru vo svojom rozsudku v decembri 2012. Poznamenal, že ďalší predaj individuálnych licencií, ktoré boli pôvodne zakúpené v rámci Volume licenčnej zmluvy, "nevedie k predpokladu, že ide o porušenie práva."

Prenosnosť

Rozšírené práva na používanie - jeden používateľ môže používať softvér na viacerých zariadeniach. 

Správa (Management)

  • Jednoduchá správa cez VAMT (Volume Activation Management Tool)
  • Rýchla aktivácia softvéru na veľkom množstve zariadení
  • Kompatibilné s Remote Desktop Services

Aktivácia druhotných licencií 

Aktiváciu každej licencie môžete vykonať manuálne online. Takáto individuálna aktivácia je vhodná pre malý počet licencií, pretože väčšie množstvo by zabralo príliš veľa času.

Automatická aktivácia:

Vyšší počet licencií môže byť aktivovaný naraz pomocou nástroja VAMT (ktorý si môžete stiahnuť tu). Aktivácia vášho softvéru sa uskutočňuje prostredníctvom MAK (Multiple Activation Key). Každý kľúč MAK obsahuje konkrétny počet aktivácií zariadenia. Počet dostupných aktivácií na konkrétny kľúč MAK je možno skontrolovať pomocou nástroja VAMT - spravidla ho spravuje správca firemnej siete. Ak zistíte, že počet možných zostávajúcich aktivácií je nízky, kontaktujte nás na e-mailovej adrese: info@software-deals.sk alebo telefonicky: 48/230 46 24 a zabezpečíme zvýšenie počtu aktivácii (zašleme špeciálny dotaz na výrobcu softvéru).

Kľúče MAK sú najvhodnejšie pre firmy a organizácie, kde zariadenia nie sú často (pre)inštalované.

Ďalším spôsobom, ako aktivovať svoje Volume licencie, je KMS (Key Management Services). Podobne ako v prípade kľúčov MAK sú kľúče KMS vhodné pre určitý počet aktivácií. Rozdiel spočíva v inom procese aktivácie. V rámci firemnej siete musíte nakonfigurovať server s Software Licensing Service a kľúčom KMS. Tento server bude komunikovať so servermi spoločnosti Microsoft pre aktiváciu vašich produktov. Svoje zariadenia môžete aktivovať pripojením na licenčný server KMS prostredníctvom internej siete.

Aktivácie KMS vypršia po uplynutí určeného časového obdobia (180 dní). Po uplynutí tejto doby sa klient musí znovu pripojiť k serveru a opätovne aktivovať licenciu.

KMS je najvhodnejší pre zariadenia, ktoré zriedka alebo nikdy neopúšťajú podnikovú sieť (napríklad v bankách, veľkých spoločnostiach atď.).

*prebytočná licencia, ktorá mala iného majiteľa, ale už sa nepoužíva a tak môže slúžiť niekomu ďalšiemu

 

Vzájomná kompatibilita licencií

V zásade existujú dva rôzne typy súborov, ktoré sa používajú na inštaláciu aplikácií spoločnosti Microsoft. Sú to Click-to-Run (Klikni a Spusti) a Windows Installer (MSI).

Druh inštalácie Click-to-Run sa používa na inštaláciu predplatného balíka Office 365 a väčšiny ďalších produktov Office 2013 a 2016. Inštalácia Windows Installer (MSI) sa používa na inštaláciu Volume verzie balíka Office, ako napríklad Microsoft Office Professional Plus a Microsoft Office Standard.

Bohužiaľ nie je možné mať produkty balíka Office (napríklad verziu 2013 alebo 2016), ktoré používajú dve rôzne inštalačné technológie (uvedené vyššie) inštalované na rovnakom zariadení. To platí aj pre samostatné aplikácie ako Access, Visio, Project, Skype for Business alebo OneDrive for Business.

 

Položka bola pridaná košíka

Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí