Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Ako na správu užívateľov a rodičovskú kontrolu

Zdielanie počítača v rámci rodiny, alebo kancelárie, vyžaduje potrebu samostatných používateľských účtov, vďaka ktorým si môže každý používateľ prispôsobiť plochu počítača svojim potrebám a vkusu, ukladať si osobné súbory do svojej vlastnej zložky, do ktorej môže a nemusí dáť prístup ostatným používateľom, alebo prispôsobiť ponuku Štart tomu, ktoré aplikácie a nástroje najčastejšie používa. V nasledujúcich odstavcoch vám dáme návod na správu používateľských účtov, ktorý navždy pochová sťažnosti jednotlivých členov rodiny, alebo kancelárie na chýbajúce/nadbytočné súbory a aplikácie či zmeny v nastavení Windows, ktoré nie sú podľa ich gusta. Videá a obrázky sú z české prostredia Windows

Každý člen si zaslúži svoj účet

Skôr ako sa rozhodnete vytvoriť každému používateľovi počítača vlastný používateľský účet, zodpovedzte si otázku, či sa potreby všetkých používateľov líšia a či sú častými používateľmi, ktorí naplno využívajú všetkých možností samostatných účtov. Ak sa jedná o častých používateľov počítača, vytvorte im samostatné účty typu Štandardný používateľ. Tento typ dovoľuje používateľovi prispôsobiť plochu svojho profilu, ukladať dokumenty do svojej zložky, inštalovať vlastné aplikácie a meniť nastavenie systému, ktoré neovplyvňuje ostatných používateľov.

 

Nový používateľský účet vytvoríte cez ponuku Štart -> Ovládacie panely -> Pridať alebo odobrať používateľské účty -> Vytvoriť účet

Jeden účet pre všetkých ostatných používateľov

Keď počítač využíva mnoho ľudí len príležitostne pre surfovanie po internete, hranie hier, alebo napríklad k počúvaniu hudby, nie je nutné vytvárať pre každého nový účet. Pre tieto prípady je k dispozícii možnosť zaktivovať účet Hosťa (Guest), cez ktorý môžu používatelia tieto aktivity vykonávať. Používatelia ale nebudú mať prístup k súborom, zložkám a nastaveniam chráneným heslom.

 

Účet hosťa zaktivujete (prípadne deaktivujete v prípade, že ho nevyužívate) cez ponuku Štart -> Ovládacie panely -> Pridať alebo odobrať používateľské účty, kde kliknete na účet hosťa a tu na tlačidlo Zapnúť (v opačnom prípade na odkaz Vypnúť účet Guest).

Nastavenie a zabezpečenie účtov

Ako používateľ s poverením Správcu môžete spravovať účty ostatných používateľov – meniť názov účtu, vytvárať heslo, meniť obrázok účtu či zmeniť typ účtu. Okrem zmeny typu účtu si všetky vymenované nastavenia môže spravovať i sám používateľ, vy však máte oprávnenie tieto nastavenia meniť. To sa hodí najmä vtedy, ak zabudne používateľ svoje heslo a nemôže sa do svojho používateľského účtu prihlásiť. Vy tak môžete heslo odobrať a nastaviť mu heslo nové (alebo ho nechať, aby si heslo prípadne vytvoril sám).

Ako na rodičovskú kontrolu

Správa používateľských účtov ponúka funkciu Rodičovská kontrola, ktorú ocenia predovšetkým rodičia menších detí. Vďaka nej totiž môžete malé děti ušetriť hier, do ktorých ešte nedorástli (násilné, so sexuálnym obsahom apod.) alebo stanoviť len určité časové rozmedzie, kedy bude počítač dieťaťu prístupný a kedy by mal svoj čas venovať spánku, učeniu či napríklad športu. Rodičovská kontrola funguje na jednoduchom princípe – pokiaľ počítač zistí, že hra obsahuje nevhodný obsah, ktorý ste stanovili v systéme pravidiel, nepustí používateľa ďalej, pokiaľ nezadá heslo Správcu. V prípade nastavenia časového rozmedzia je funkčnosť podobná – už na prihlasovacej obrazovke je nutné zadať heslo Správcu.

Položka bola pridaná košíka

Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí