Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Viac priestoru na disku po aktualizácii na Windows 10?

Začína obdobie jarných upratovaní, tak prečo si taky trošku neurobiť poriadok vo svojom počítači? Obzvlášť, ak máte počítač alebo tablet s nedostatkom miesta na disku, budú pre vás ďalšie kroky veľkou pomocou. Ukážeme si totiž, ako zmazať starú verziu Windows, ktorá si (ak ste prechádzali na Windows 10 pomocou klasickej aktualizácia systému) teraz ešte stále leňoší na vašom disku. Majte na pamäti, že ak túto verziu zmažete, už sa k nej nebudete môcť nikdy vrátiť. Ušetríte si tým však niekoľko desiatok vykŕmených gigabajtov.


Windows.old

Tak sa totiž volá zložka, ktorú teraz odstránime. Kde ju nájdete? Poďme na to pekne poporiadku. Môžete na to ísť tak, že stlačíte súčasne tlačidlo Windows a písmeno S. Do vyhľadávania potom napíšete Čistenie disku. Možno to taky vykonať bežným spôsobom cez ponuku Štart. Kliknite na ňu, choďte kurzorom na priestor s lupou a napíšte slovné spojenie vyčistenie disku tam.

Disk C?

Zobrazilo sa okno, v ktorom si môžeme vybrať, ktorú jednotku si prajeme vyčistiť. Ak sme si to nenastavili inak, zvolíme disk C, kam Windows ukladá svoje súbory väčšinou automaticky. Potom stlačíme tlačidlo (v spodnej časti okna) OK.

  

Hotovo za pár minút

Kliknutím spustíme aplikáciu, ktorá počas niekoľkých sekúnd zistí, koľko miesta na disku bude možné na jednotke odstrániť. Zobrazia sa nám súbory, ktoré môžeme odstrániť. Bez toho aby sme niečo preklikávali alebo vyberali, klikneme priamo na tlačidlo Vyčistiť systémové súbory.

Po stlačení tlačidla sa nám opäť objaví aplikácia, ktorá bude chvíľočku počítať a skúmať, čo presne vlastne môže vymazať. Zobrazí sa okno, z ktorého tentoraz vyberieme možnosť Predchádzajúca Inštalácia systému Windows.

Potvrdíme výber a klikneme na tlačidlo Odstrániť súbory.

Nebol by to Windows, aby sa nás niekoľkokrát nespýtal, a tak sa vzápätí objaví ešte jedno okno. To sa vás spýta na zásadnú otázku a ak sa rozhodnete, že vo svojom počítači starý Windows naozaj nechcete, stlačte Áno.

  

Tým sa spustí proces, kedy sa jednotlivé dáta vrátane zložky Windows.old mažú. Väčšinou to trvá niekoľko sekúnd, maximálne pár minút. Tým by ste mali mať starú verziu Windows preč.

Nielen vďaka odstráneniu starého Windows sa vášmu počítaču lepšie dýcha. Odstrániť môžete aj ďalšie súbory (a tým nemyslíme len vysypať kôš), bez ktorých sa zaobídete. Pomôže vám v tom napríklad program CCleaner.

 

Pozn. Niektoré obrázky sú použité z http://wintip.cz/

 

Položka bola pridaná košíka

Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí