Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Windows 7: Ako na problém s kompatibilitou programov

Stalo sa vám už niekedy, že ste sa pri spustení niektorých programov a aplikácií vo Windows 7 stretli s problémami? U starších programov sa totiž môže vyskytnúť problém kompatibility s novými operačnými systémami Windows. Ako to ale vyriešiť?

Ak takýto problém niekedy v budúcnosti nastane, môžete ho vyriešiť dvojakým spôsobom. Prvou možnosťou je využitie asistencie špecializovaného sprievodcu. Ide o spustenie problematického programu alebo aplikácie v rámci špeciálneho režimu kompatibility, ktorú Microsoft v rámci Windows ponúka. Ďalšou možnosťou je potom zaujímavá funkcia Windows 7 pre niektoré ich verzie, a síce spustenie programu vo Windows XP Mode. Obe riešenia si detailnejšie preberieme nižšie.

Režim kompatibility


Operačné systémy Windows umožňujú spúšťať programy vytvorené pre predchádzajúce verzie v špeciálnom režime kompatibility. Ten automaticky vyhľadáva a opravuje chyby a problémy, ktoré mohli pri spustení programu nastať. Ako teda tento režim spustiť?

Kliknite na Štart a vyberte Ovládací panel. Do vyhľadávača zadajte "poradca pri riešení problémov" a po nájdení tejto možnosti ju vyberte. Potom vyberte v sekcii Programy možnosť Spustiť programy určené pre predchádzajúcu verziu systému Windows, na ktorú kliknite.

   

Systém aktivuje sken a ponúkne vám zoznam programov, z ktorého si vyberte ten, ktorý chcete spustiť. Ak používate poradcu prvýkrát, skúste najprv odporúčané nastavenia, a v prípade neúspechu potom odstránenie problémov s programom. V druhom prípade vyberte v nasledujúcom kroku prvú možnosť (program fungoval v staršej verzii Windows ...) a potom sa riaďte pokynmi a informáciami poradca.

TIP!

Pre urýchlenie práce kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu daného programu a vyberte možnosť Odstrániť problémy s kompatibilitou. Potom sa riaďte inštrukciami.

Vlastné nastavenia

Ak si chcete nastavenia kompatibility upraviť sami, kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu programu a vyberte možnosť Vlastnosti. Následne zvoľte lištu Kompatibilita. Aktivujte možnosť Tento program spustiť v režime kompatibility pre: a vyberte operačný systém, v ktorom váš program ešte fungoval. Uložte zmeny stlačením tlačidla OK. Váš program by následne mal fungovať správne.

   

POZOR!

Nepoužívajte poradca pre staršie antivírusové programy, diskové nástroje a iné systémové programy. Mohlo by tým dôjsť k strate dát alebo k ohrozeniu bezpečnosti.


Windows XP Mode

Ak Vám predchádzajúce postupy nepriniesli pozitívny výsledok, nezúfajte. Pre používateľov verzií Professional, Ultimate a Enterprise je tu ešte možnosť využitia virtuálneho softvéru Windows XP Mode. Jedná sa o klasické XP nainštalované virtuálne pomocou bezplatného virtualizačného nástroja VirtualPC.

Vo Windows 7 tak môžete spustiť okno, v ktorom budete mať k dispozícii Windows XP ako by ste ich mali nainštalované klasicky v počítači. S programami, ktoré v novších Windows 7 nedá spustiť, potom môžete pracovať pomocou tejto virtualizovanej verzie.

Vývoj nových operačných systémov je prirodzenou súčasťou každej softvérovej spoločnosti. Užívateľ si ale veľakrát obľúbia prácu s programom, ktorý v novších verziách systémov už podporovaný nie je. Microsoft sa preto snažia kompatibilitu týchto programov s novými operačnými systémami vylepšovať a tak neobmedzovať užívateľa v jeho preferenciách. Veríme, že vám tento článok pomohol problém kompatibility vyriešiť.

Položka bola pridaná košíka

Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí