Máte už vytvorený účet? Vytvoriť nový

Správa účtu

Zrýchlite si systém

Po určitej dobe používania počítača sa môže váš systém výrazne spomaliť v porovnaní s dobou, keď bol systém na počítač nainštalovaný. Zmena v rýchlosti systému je obzvlášť patrná pri spúšťaní systému. Spomalenie systému môžete aspoň čiastočne eliminovať za pomocou niekoľkých užitočných nástrojov. My vám v tomto článku predstavíme pár tipov, ako jednoducho vyčistiť systém a zrýchliť jeho beh.


Odinštalácia nepoužívaných aplikácií

Od nainštalovania operačného systému sa postupne nazbierajú rôzne aplikácie, ktoré už dlho nepoužívate a možno o ich existencii ani neviete. Pritom množstvo nepoužívaných aplikácií môže výrazne spomaľovať načítanie a beh systému. Prvým krokom za rýchlejším systémom je teda odinštalovanie nadbytočných aplikácií. Nástroj pre odinštalovanie aplikácií nájdete v Ovládacích paneloch pod názvom „Pridať alebo odobrať programy“, resp. „Programy a funkcie“.

 


Defragmentácia disku

Defragmentáciou disku môžete výrazne zefektívniť hľadanie súborov na pevnom disku tým, že spojíte jednotlivé fragmenty súborov do súvislých zväzkov. Viacej o defragmentácii, návod na defregmentáciu v systémoch Windows XP a Windows 7 a informácie o automatizácii defragmentácie nájdete v samostatnom článku Ako na defragmentáciu disku.


Obmedzenie počtu aplikácií po spustení

Mnoho aplikácií, ktoré si na svoj počítač nainštalujete, sa stáva aktívnymi už po spustení systému a zbytočne predlžujú naštartovanie počítača a jeho beh, i keď aplikácie nepoužívate. Preto je vhodné zúžiť výber aplikácií, ktoré sa spúšťajú po štarte systému, na minimum. To urobíte tak, že si vo Windows XP rozkliknete ponuku Štart, kliknete na tlačidlo „Spustiť“ a do vyhľadávacieho poľa vpíšete text „msconfig“. Ve Windows 7 môžete text vpísať priamo do pripraveného vyhľadávacieho poľa a spustiť aplikáciu z výsledkov hľadania. V otvorenom okne zvolíte záložku „Po spustení“ a zatrhnutím políčiek môžete povoľovať a zakazovať spúšťanie aplikácií po štarte systému.


Pokročilé nastavenie Windows 7

Predošlé možnosti urýchlenia systému Windows boli využiteľné na oboch verziách systému. Windows 7 ale ponúka ešte ďalšie funkcie, ktoré môžu urýchliť beh systému na úkor niektorých vzhľadových alebo funkčných aspektov.

Obmedzenie funkcií

Urýchliť chod systému môžete napríklad obmedzením niektorých funkcií, ktoré nevyužívate. Do zoznamu funkcií Windows sa dostanete cez Ovládacie panely, v ktorých zvolíte podsekciu Programy a funkcie. V ľavom menu kliknite na položku „Zapnúť alebo vypnúť funkcie systému Windows“. Zobrazí sa nové okno, v ktorom môžete zatrhnúť políčka, ak chcete niektoré funkcie zapnúť alebo naopak niektoré zakázať odškrtnutím políčiek. Ak je políčko zaškrtnuté čiernym štvorcom, znamená to, že sú povolené len niektoré časti tejto funkcie. Pre zobrazenie častí využite tlačidlo + naľavo od príslušnej funkcie.


Obmedzenie vzhľadu

Okrem nadbytočných funkcií môžete obmedziť tiež designové prvky systému, ktoré mu uberajú na výkone. O výkon systém pripravuje Aero motív, ktorý mimo iného dáva dolnému panelu a oknám „sklovitý efekt“ a umožňuje náhľad okien aplikácií. Motív je možné zmeniť kliknutím pravého tlačidla myši na plochu a voľbou „Prispôsobiť“ a zvolením motívu „Windows 7 – základný“. Pokiaľ chcete zakázať len niektoré funkcie motívu Aero, rozkliknite si ponuku Štart a do vyhľadávacieho poľa vpíšte text „Upraviť vzhľad a výkon systému Windows“ alebo aspoň jeho časť. V záložke Vizuálne efekty zvoľte „Vlastné“ nastavenie a zatrhnutím, resp. odškrtnutím položiek povolíte, resp. zakážete jednotlivé funkcie.

 

 

Položka bola pridaná košíka

Doprava zdarma & 30-dňová záruka vrátenia peňazí